TZ: Brno kulturní nominuje do dozorčích rad brněnských divadel: Ekonoma, který upozornil na netransparentní financování Národního divadla i uměleckého šéfa Divadla Na zábradlí.

 

TZ: Brno kulturní, 7. července 2015

 

Dnes, 7. července 2015, Brno kulturní odeslalo vedení města Brna své nominace do dozorčích rad kulturních příspěvkových organizací. Do dozorčích rad největších divadel a brněnské filharmonie navrhuje následující osobnosti:

 

  • Národní divadlo Brno: David Lobpreis a René Adámek
  • Městské divadlo Brno: Michal Dočekal
  • Centrum experimentálního divadla: Petr Štědroň a Libor Vodička
  • Filharmonie Brno: Ondřej H. Matyáš

Do Rady Národního divadla nominujeme Davida Lobpreise, který je kulturním manažerem působícím v současnosti na JAMU a Masarykově univerzitě, v minulosti vedl kulturní projekty ve Znojmě, a René Adámka, bývalého ekonomického náměstka NdB, který upozornil na špatné hospodaření bývalého ředitele divadla Daniela Dvořáka. Do Městského divadla nominujeme bývalého uměleckého šéfa činohry Národního divadla v Praze Michala Dočekala. Do CEDu pak uměleckého šéfa Divadla Na zábradlí Petra Štědroně, který v minulosti působil v brněnské Redutě, a akademika a dramaturga Slováckého divadla v Uherském hradišti Libora Vodičku. Do Filharmonie Brno pak ekonomického náměstka České filharmonie Ondřeje H. Matyáše.

 

Brno kulturní je jednou z organizací, která navrhuje Radě města Brna členy a členky dozorčích rad kulturních příspěvkových organizací města Brna. Rozhodli jsme se uspořádat volbu veřejnou a vícekolovou. V prvním kole mohli lidé posílat své nominace prostřednictvím online formuláře či e-mailu. Sešlo se tak více než čtyřicet jmen do celkem čtyř příspěvkových organizací, na jejichž činnost bude dohlížet dozorčí rada. V druhém kole se sešli zástupkyně Brna kulturního a několik nezávislých odborníků a odbornic, kteří z navržených jmen vybrali jednotlivé kandidáty.

 

Do dozorčích rad nominují členy a členky politické strany, Masarykova univerzita, JAMU a za nezřizované subjekty Brno kulturní. Veškeré nominace bude posuzovat Rada města Brna, která jmenuje dozorčí rady jednotlivých institucí. Rady budou mít 6 členů/členek, čtyřleté funkční období a účast v nich je finančně hodnocena v řádu tisícikorun za rok. V minulosti fungovala dozorčí rada pouze u Národního divadla Brno a Městského divadla Brno.